Vandra i Eksjö

Vandra på det Småländska höglandet och upplev stillheten i djupa skogar, porlande bäckar och utsikter som tar andan ur dig. Från Eksjö och andra orter utgår flera vackra leder som slingrar sig genom natur och kultur, förbi röda stugor, glittrande sjöar och historiska platser.
I Eksjö kommun finns flera leder som erbjuder vandring i genuina småländska marker.
Vandringsleder
Höglandsleden
Höglandsleden är en del av Smålandsleden och via Naturkartan kan du följa hela Smålandsleden digitalt. Naturkartan finns som hemsida för dator eller applikation för din smartphone.
Emilleden
Emilleden är en 40 kilometer lång vandring runt i bygden med utgångspunkt från Mariannelunds eller Lönneberga hembygdsgårdar. Vandringsleden är markerad med blå färg och skyltad med en blå känga. Leden går ibland genom skog på knappt skönjbara stigar och ibland på vägar. Den passerar förbi gårdar, åkermark, ängar och hagar med betande djur.
Skedhultsspåret
På Skedhultsspåret vandrar du genom Skedhults friluftsområde med omgivningar. Spåret är 4,6 kilometer långt och markerat med gula stolpar och pilar.
Persöspåret
På Persöspåret vandrar du genom Skedhults friluftsområde med omgivningar. Spåret är 3,4 kilometer långt och markerat med röda stolpar och pilar.
Kontakt:
Eksjö Tourist Center
turism@eksjo.se
0381-361 70
Taggar:
Alternativ rubrik
Extern beskrivning, blir giltig om textmodulens namn ändras från "!Beskrivning" till "Beskrivning"

Detta är en rubrik som syns vid hover över nålen i kartan
Norra Storgatan 29 B
Eksjo
long: 57.6657577 Lat: 14.9833921