22 mars 2025

20.00-21.30

Järnvägsparken

Earth Hour

Släck lamporna och tänd hoppet för vår planet.

Vad kan du göra under Earth Hour?

Earth Hour är ett globalt initiativ för att uppmärksamma den rådande klimatkrisen och förlusten av biologisk mångfald. Under en timme 20:30-21:30 uppmuntras människor över hela världen att släcka lamporna för att visa sitt deltagande. Se program och vad du kan göra nedan.

Klockan 10.30-11.30 Yoga för jorden. En yogaklass i stearinljusens sken. Tillsammans skapar vi utrymme för djupa andetag, ett inre lugn och en reflektion kring hur vi förhåller oss till vår omvärld. Yoga Eksjö och Naturskyddsföreningen, Plats: Yoga Eksjö, Kaserngatan 24C

Föranmälan via BokaDirekt Länk till annan webbplats.

Klockan 14.00-16.00 Natursnokarna drop-in, Sjöängen, aktiviteter för barn 1-6 år i vuxet sällskap, brasa och pinnbröd.

Sjöängen ligger på gångavstånd från centrala Eksjö. Området som vi ska vara i är tillgängligt för barnvagn och rullstol. Vi bjuder på pinnbröd, och grillmöjligheter finns. Ta med något att dricka, något att sitta på, och kläder efter väder. Vid frågor eller funderingar, kontakta Sara Löwgren via mejl sara.lowgren@gmail.com eller telefon 0739811695. Mer info Natursnokarna Facebook Länk till annan webbplats.

Klockan 18.30-20.00 Vandring i Norrsånna naturreservat, Edshults Samhällsförening, Samling vid Mycklaflons camping

Vi möts upp vid parkeringen intill Mycklaflons campint och vandrar tillsammans en slinga på ca 1,5 km genom Norrsånna naturreservat. Därefter samling runt lägerelden vid Mycklaflons strand där det blir skattjakt för barnen. Medtag ficklampa/pannlampa och egen matsäck (möjlighet till korvgrillning). Vid frågor kontakta Ellinor Gustafsson på 073-681 82 55.

Klockan 20.15 Fackeltåg - Med start vid Järnvägsparken, Eksjö. Ta del av samhörighet och engagemang - tillsammans kan vi lysa starkare!

Klockan 20.30-21.30 Earth Hour Kulturprogram på Stora torget och i Eksjö kyrka. Eksjö Gospel och Kulturskolan medverkar.

Vad kan du göra under Earth Hour?

1. Tänd ljus: Släck lamporna och njut av en mysig, avkopplande kväll i stearinljusets sken.

2. Samlas: Umgås med grannar, vänner och familj. Ha en spelkväll och njut av varandras sällskap utan skärmar.

3. Fira mörkret: Gå en promenad och titta på stjärnorna ? naturens egen ljusshow som vi annars ofta missar i vårt upplysta samhälle.

4. Delta: Kom och var med på fackeltåg och aktiviteter i Eksjö. Ta del av samhörighet och engagemang - tillsammans kan vi lysa starkare!

Arrangörer: Eksjö kommun, Kyrkorna i Eksjö, Naturskyddsföreningen, NBV och Studiefrämjandet

Taggar

#kultur 

Planeten jorden i rymden.

Kontaktuppgifter

Eksjö Kommun

Sara Bergqvist

Webbplats

meta fail

Alternativ rubrik

Extern beskrivning, blir giltig om textmodulens namn ändras från "!Beskrivning" till "Beskrivning"

Genrebild papper

Earth hour

Järnvägsparken

Eksjo

long: 57.669543 Lat: 14.9708209